Artykuły

Echo serca u dzieci w Poznaniu

Echo serca u dzieci w Poznaniu

Echo serca jest badaniem, które z powodzeniem może być wykonywane już u malutkich dzieci. Wykonywane metodą przezklatkową jest całkowicie bezpieczne, ponieważ do zbadania pracy serca wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które nie mają szkodliwego wpływu na organizm.

Echo serca u dzieci to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala na ocenę pracy serca u najmłodszych pacjentów. Metoda ta wykorzystuje ultradźwięki, które są przekazywane przez specjalną sondę umieszczoną na klatce piersiowej dziecka. Dzięki temu lekarz może uzyskać obraz serca, który pozwala na dokładną ocenę jego funkcjonowania.

Echo serca u dzieci – kiedy warto je wykonać?

Badanie echo serca jest zwykle wykonywane w przypadku podejrzenia wad serca u dzieci. Warto je wykonać także u dzieci, u których występują objawy takie jak:

  • duszności,
  • zawroty głowy,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • słaby przyrost masy ciała,
  • trudności w karmieniu,
  • sinica.

Badanie to pozwala na dokładną ocenę funkcjonowania serca, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie wad i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.

Jak przygotować dziecko do badania echo serca?

Przygotowanie dziecka do badania echo serca nie wymaga szczególnych działań. Przed badaniem należy jednak poinformować dziecko, co będzie się działo i dlaczego jest to ważne. Dziecko może być zaniepokojone specjalnym urządzeniem umieszczonym na klatce piersiowej, dlatego warto przedstawić mu wszystkie szczegóły i zapewnić, że badanie jest bezbolesne i niegroźne.

W czasie badania dziecko powinno być ubrane w wygodne ubranie, które umożliwi swobodny dostęp do klatki piersiowej. Przed badaniem warto również ograniczyć spożycie posiłków, szczególnie tłustych i ciężkostrawnych.

Jak przebiega badanie echo serca u dzieci?

Badanie echo serca u dzieci zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut i przebiega w trzech etapach:

  1. Przygotowanie dziecka do badania – dziecko zostaje poproszone o zdjęcie koszulki i położenie na łóżku. Następnie na klatce piersiowej dziecka zostaje umieszczona specjalna sonda, która przekazuje ultradźwięki.
  2. Wykonanie badania – lekarz wykonuje badanie echo serca, obserwując obraz serca na ekranie monitora. Dziecko powinno leżeć spokojnie, bez zbędnego ruchu, aby wynik badania był jak najbardziej dokładny.
  3. Zakończenie badania – po zakończeniu badania dziecko może od razu wstać i ubrać się. Lekarz omawia wyniki badania z rodzicami, informując o ewentualnych wadach serca.

Czy badanie echo serca jest bezpieczne u dzieci

Tak, badanie echo serca jest bezpieczne dla dzieci i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jest to badanie nieinwazyjne, co oznacza, że nie wymaga wkłucia ani innych inwazyjnych procedur medycznych.

Badanie echo serca polega na wykorzystaniu ultradźwięków do uzyskania obrazu serca, które nie wytwarzają promieniowania jonizującego. Sonda, która jest umieszczana na klatce piersiowej dziecka, jest delikatna i nie powoduje bólu ani nieprzyjemnych doznań.

W przypadku wykrycia wad serca u dziecka, lekarz może zalecić dalsze badania diagnostyczne, które mogą wymagać inwazyjnych procedur, takich jak kardiogram lub kardiowentylacja. Jednak badanie echo serca jest bezpieczne i stosowane powszechnie jako pierwsza metoda diagnostyczna, aby ocenić stan serca u dzieci.

Echo serca u dzieci w centrum medycznym Neomedica.pl

Centrum Medyczne Neomedica oferuje badania echo serca dla dzieci w każdym wieku. Nasze badania przeprowadzane są przez wykwalifikowany personel medyczny, posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi.

Wykorzystujemy najnowszy sprzęt diagnostyczny, który umożliwia nam dokładną ocenę funkcjonowania serca. Badania echo serca wykonywane są w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, które zapewnia komfortowe warunki dla dziecka i rodzica. W czasie badania stosujemy specjalną sondę, która nie powoduje bólu ani nieprzyjemnych doznań. Dziecko podczas badania powinno leżeć spokojnie, bez zbędnego ruchu, co umożliwia dokładną ocenę pracy serca. Po zakończeniu badania, lekarz omawia wyniki z rodzicami i w razie potrzeby zaleca dalsze badania diagnostyczne. Nasz zespół medyczny jest zawsze gotowy do odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości rodziców. Sprawdź ofertę na stronie: https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/badania-kardiologiczne/echokardiokrafia-serca-echo-dzieci/

Zapewniamy pełną dyskrecję i indywidualne podejście do każdego pacjenta, co gwarantuje wysoką jakość świadczonych usług. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące badania echo serca u dzieci, zapraszamy do kontaktu z nami.

Udostępnij

O autorze